Magiczna góra Monte Arabi

Monte Arabi…. szlakiem prehistorii… Monte Arabi to góra o wysokości 1068 metrów położona niedaleko miejscowości Yecla, Murcia. W 1998 roku miejsce to znalazło się na liście UNESCO ze względu na bogaty materiał archeologiczny znaleziony w okolicach i niezwykłość miejsca. Najstarsze ślady człowieka pochodzą z przed ponad 4000 lat…. rysunki naskalne i pictoglify…. Natura wyrzeźbiła tu niezwykle formacje skalne widoczne na szlaku…. Do tego jaskinia…jedna z najpiękniejszych w Hiszpanii…no i legenda o ufo, które tu ponoć kiedyś wylądowało i magnetyźmie góry….

Wyprawa szlakiem solnym Rambla Salada

Wyprawa szlakiem solnym do wód termalnych – Rambla Salada, (opcja dla mniej mobilnych/bardziej leniwych: zwiedzanie miasteczek Cox: wiatrak przekształcony w mini muzeum etnograficzne oraz zamek z przepięknym widokiem na Vega Baja ciągnącym się aż do morza; oraz Novelda z przepięknym kościołem i zamkiem), wizyta w hiszpańskiej bodedze, gdzie będziecie mogli pokosztować oraz zakupić dobre winko, wizyta u Nazaria – producenta oliwy, który z dziada pradziada wyrabia oliwę, możliwość obejrzenia krótkiego filmiku dot. produkcji oliwy, degustacja oraz możliwość zakupienia oliwy, której nie kupicie w żadnym sklepie na świecie.

Wycieczkę rozpoczynamy jadąc widokową trasą wzdłuż plantacji pomarańczy, cytryn zbliżając się do pasma górskiego. Podróż nie jest długa, po około godzinie podróży rozpoczynamy pieszą wędrówkę wchodząc do wąwozu szlaku solnego. Trasa nadaje się dla osób mogących poruszać się przez kilka godzin, nie jest niebezpieczna i nadaje się nawet dla dzieci powyżej 7 lat. Trasa wiedzie rzymskimi akweduktami, schodzimy i wspinamy po skałkach przyjemnie urozmaicającymi wycieczkę. Widoki są niesamowite, warto zatrzymywać się robiąc zdjęcia. Wracamy dołem wąwozu po łącznie 3 godzinach wędrówki. Jedziemy na piwko by zregenerować siły do pobliskiego baru lub jedziemy na obiad do bardzo klimatycznej restauracji, gdzie smakujemy lokalne potrawy okraszone miejscowym winem. Następnie jedziemy do Almazary (miejsce wyrobu oliwy) Nazario, gdzie możemy w korzystnej cenie nabyć oliwę najwyższej klasy wytłaczaną metodą na zimno, która z dziada pradziada jest kultywowana. Oliwę również można posmakować oraz obejrzeć film jak to kiedyś było… Ostatnim ważnym punktem wycieczki są odwiedziny w bodedze, w której wino pochodzące z lokalnych winnic sprzedawane jest bezpośrednio z beczek, możemy kupić litr bardzo dobrego wina 5 letniego tinto w cenie 1,6 euro za litr, oczywiście konsumpcja na miejscu jest mile widziana.  Przyjemnie zmęczeni, delikatnie upojeni wracamy do domu… wycieczkę odbyłem osobiście i bardzo polecam.

Wyprawa w góry Sierra Cati

Wyprawa w góry Sierra Cati – zwiedzanie solnego wąwozu, dla odważnych kąpiel w przepięknych kryształowo czystych wodospadach, zwiedzanie zapory z XVI w. – Pantanet, zbieranie dzikich ziół (tymianek, rozmaryn, oregano ), których prawdziwy zapach poznacie tylko tutaj, wejście na szczyt Xoret de Cati, skąd roztacza się zapierający dech widok na cały park krajobrazowy Sierra Maigmo, a na koniec wyprawy kąpiel w basenie termalnym z leczniczą wodą – pomoże Wam na reumatyzm, kontuzje, schorzenia skórne, ale również to doskonały peeling fantastycznie oczyszczający skórę.

Szlak młynów i lodowych studni

RUTA DE MOLINOS Y POZOS DE NIEVE
Górska wyprawa w barwach jesieni: Ruta de los molinos y pozos de nieve (szlak młynów i lodowych studni). Szlak jest w IBI (ok. 90 km autostradą), połączony jest ze zdobyciem szóstego co do wielkości szczytu Alicante -MENEJADOR- 1356 m. N.p.m. Samo miasteczko leży na 755 metrach więc podejście nie znów takie trudne, do tego szerokim szlakiem, ok. 15 km. Ibi słynęło dawniej z fabryk zabawek, jest tu nawet muzeum. Pierwszy etap to wąwóz młynów (są to oczywiście ruiny). Pierwszy ma w pobliżu lavadero (czyli pradawną pralnie), podziwiamy tutaj dawne młyny oraz całą kanalizację, na niektórych etapach wykutą ręcznie w skale. Pozo de nieve lub nevero to głęboka, okrągła konstrukcja z góry przypominająca studnię która służyła do magazynowania śniegu i produkcji lodu.

Wycieczka na południe w okolice słynnego miasta Cartagena śladami dawnych kultur

Zapraszamy na spacer po rzymskich kamieniołomach w miejscowości Las Canteras, następnie wjazd na przylądek Cabo Tinoso i spacer po słynnych fortyfikacjach wojskowych z początku XX wieku, jak Bateria de los Castilitos oraz odwiedziny wioski rybackiej Las Azohia.

Rzymskie kamieniołomy Las Canteras to niewielka miejscowość położona 4km od znanego miasta Cartagena, w miasteczku wydobywano kamień służący do budowy wielkiej Cartageny, miasta posiadającego słynny port oraz kilka bardzo znanych zabytków.

Pojedziemy również na Cabo Tinoso, to bardzo popularne miejsce w regionie Murcia, gdzie usytuowana została niegdyś Bateria de los Castillitos, znana również jako C-1, jest ona położona na samym szczycie, gdzie wiedzie kręta i wąska droga na około 250 m.n.p.m.  Adrenalina się podnosi a widoki zapierają dech w piersi… jednak warto, gdyż na samej górze znajdują się fortyfikacje wojskowe zaopatrzone w potężne działa, które miały bronić dostępu do portu Cartageny.

Wycieczkę zakończymy dając Wam wybór zwiedzenia wioski rybackiej La Azohia, gdzie wejdziemy na wieżę Santa Elena lub możemy pomalutku pospacerować po przepięknych wąskich uliczkach Cartageny z wieloma barami, restauracyjkami, gdzie możemy usiąść i przyglądać się budowlom mającym wiele setek lat…

Szlakiem opuszczonych kopalń

Jedziemy do górniczego miasteczka La Union, w którym na początek odwiedzimy Pana Rogelio Monzo Pagan, który oprowadzi nas po swoim prywatnym muzeum górnictwa. Następnie pojedziemy do opuszczonej kopalni. Przed nią spotkamy się z przewodnikiem, który zapewni nam bezpieczeństwo. Ubrani w kaski z lampami wejdziemy do nieczynnej kopalni, trasa nie jest łatwa i trwa około 1,5h, wymagana jest niezła kondycja. W podziemiach poznamy jak wyglądała niegdyś praca górników chodząc po pradawnych korytarzach, krajobraz przypomina kopalnie z trylogii Tolkiena, jedynie brak krasnoludów (ja ich nie widziałem). Po wyjściu oglądamy inne kopalnie,

Od ponad 2 tysięcy lat nadbrzeżne pasmo górskie o długości ponad 25 kilometrów rozciągające się pomiędzy Cartagena i miastem La Unión było słynnym ośrodkiem górnictwa na południu półwyspu iberyjskiego. Rejon jest bardzo bogaty w złoża srebra, ołowiu, żelaza i cynku.

Wielowiekowe górnictwo na tym terenie wpłynęło na zmianę w krajobrazie… dziś przejeżdżając przez te okolice (szczególnie trasa do Portman) można podziwiać księżycowy krajobraz otaczających terenów, zobaczyć pozostałości po kopalniach, toksyczne stawy, znaleźć opuszczone szyby, bądź zwykle dziury w ziemi (które również prowadziły do kopalni)…
Ostrzegam… trzeba uważać… wycieczka na własną odpowiedzialność i bez odpowiedniego sprzętu nie wchodzić …

Następnie jedziemy do portu w Portman założonego przez Rzymian w pierwszym wieku naszej ery, który niegdyś był głównym miejscem przeładunkowym. Po drodze możliwy jest obiad z tradycyjną kuchnią hiszpańską bez śladu komercji. Po sutym posiłku wracamy powoli.

OFERTA SPECJALNA NA MIESIĄC GRUDZIEŃ-STYCZEŃ

Wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzania małej, uroczej miejscowości Cox, będącej stolicą ogrodnictwa oraz warzywnictwa, słynącej z pięknego zamku położonego na wzgórzu, z którego rozciąga się zapierający dech widok na Vega Baja ciągnący się aż do morza.
Następnie zabierzemy Was do almazary – miejsca produkcji oliwy, ale takiej na wskroś tradycyjnej, gdzie pan Nazario wyrabia oliwię w sposób kultywowany z dziada pradziada. Tylko w tym okresie możecie być świadkami tego procesu (produkcja kończy się z końcem stycznia): zobaczyć sposób wyciskania oliwy z oliwek, poczuć zapach oraz smak oliwy, której nie kupicie w żadnym sklepie na świecie, tu będziecie mieli możliwość zarówno degustacji jak i zakupu oliwy.
Po drodze pokażemy Wam „lavadero” – stare pralnie wiejskie funkcjonujące do dzisiejszego dnia, gdzie kobiety hiszpańskie spotykają się nie tylko w celu uprania bielizny ale również na pogaduchy.
Po krótkim postoju na pyszny typowy obiad w lokalnej hiszpańskiej restauracji, gdzie nie zobaczycie turystów, a kelner rachunek zapisuje na ceracie stołu, zabierzemy Was na kąpiele termalne w balnerium w miasteczku Fortuna, słynącemu z leczniczych i relaksujących wód termalnych już od ponad dwóch tysięcy lat.

Koszt wycieczek

Proponujemy aktywną turystykę w miejsca bezpłatne. Koszt 100€ za dzień z przewodnikiem (płatne za wycieczkę a nie od uczestnika), koszt wycieczki nie zawiera kosztów transportu. Uczestnicy wycieczki muszą dysponować swoim transportem lub doliczany jest dodatkowy koszt za paliwo, uzależniony od odległości wyprawy – do uzgodnienia z przewodnikiem. Istnieje możliwość modyfikacji wycieczek oraz dołączenie atrakcji płatnych dodatkowo (t.j. wstępy do muzeów i innych płatnych zabytków, tradycyjny obiad w hiszpańskim lokalnym barze czy termy lub wesołe miasteczka). Wówczas uczestnicy wycieczki pokrywają te dodatkowe wydatki, również za przewodnika.